Home Porady Opieka okołooperacyjna
Opieka przed i pooperacyjna psów

Przed zabiegiem:

 

Przed każdym rutynowym zabiegiem zalecana jest wizyta w gabinecie lekarskim w celu oceny stanu zwierzęcia i pobrania próbek krwi do badań laboratoryjnych (morfologia + podstawowe parametry biochemiczne). Na podstawie badania klinicznego i wyników badania krwi zostanie podjęta decyzja o wykonaniu zabiegu, lub jeśli wyniki badań nie są zadowalające, operacja może być przełożona na późniejszy termin.

W przypadku sterylizacji suk najlepiej wykonać ją ok. 2 miesięcy po cieczce a najpóźniej 1 miesiąc przed kolejną cieczką. Kotek nie sterylizujemy w rui. W przypadku kotek zabieg wykonujemy kilka tygodni po zahamowaniu rui lub w okresie spokoju hormonalnego.

Przed zabiegiem należy poddać zwierzę 12 h głodówce. Pozostawiamy stały dostęp do wody.

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez zwierzę.

 

Po zabiegu:

 

Gdy zwierzę jest już obudzone po operacji informujemy telefonicznie właściciela o możliwości odbioru zwierzęcia ze szpitala.

Właściciel otrzymuje indywidualne zalecenia co do postępowania pooperacyjnego.

Zwierzę w domu należy pozostawić w cichym i spokojnym miejscu. Nie karmić w dniu zabiegu. Woda do picia często w małych porcjach.

Nie należy podawać zwierzęciu żadnych leków nie zaleconych uprzednio przez lekarza. Zwierzę otrzymuje po zabiegu środki przeciwbólowe, których działanie utrzymuje się ok. 24 h.

Należy chronić ranę przed lizaniem przez zwierzę – poprzez zastosowanie kołnierza ochronnego lub kaftanika pooperacyjnego ( dostępne w przychodni)

Nie należy kąpać zwierzęcia przez minimum tydzień od zabiegu.

Zdjęcie szwów, jeśli chirurg nie zaleci inaczej, wykonuje się zwykle ok. 10 dnia po zabiegu.